ایمنی و مراقبت, مجله

مسافرت با نوزاد؛ یک تجربه هیجان‌انگیز!

مسافرت با نوزاد

سفر با نوزاد یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و فرصتی برای خلق خاطرات به یاد ماندنی و ارزشمند است. اما یکی از نگرانی‌های شما به عنوان پدر و مادر این است که کودک شما سفر راحت و امنی داشته باشد و به خوبی از او مراقبت شود. با هانا همراه باشید تا به برخی از نگرانی‌هایی که ممکن است قبل از سفر با یک نوزاد داشته باشید، همراه با نکاتی برای یک سفر راحت‌تر و ایمن‌تر پاسخ بدهیم.

سفر با نوزاد

فهرست مطالب

کودک و مسافرت

کودکان و سفر هر دو می‌توانند غیرقابل پیش‌بینی باشند. البته که سفر با یک نوزاد می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد و تجربه‌ای ارزشمند برای شما به ارمغان بیاورد. مهم‌ترین نکته در مسافرت با نوزاد این است که صبور باشید. با یک اتفاق ناگوار و تلخ، کل سفر و تعطیلات را تلخ نکنید. با کمی آمادگی و برنامه‌ریزی، می‌توانید با چالش‌های سفر کنار بیایید و این تجربه را هم برای خود و هم برای کودکتان زیباتر کنید.

به برنامه کودک پایبند باشید

احتمالاً کودک شما زمان خواب و برنامه غذایی که به آن عادت کرده است داشته باشد. بچه‌ها وقتی یک حس نظم قابل پیش‌بینی دارند، رفتار بهتری دارند؛ بنابراین سعی کنید برنامه‌های سفر خود را طبق برنامه نوزاد خود بچینید. کودک شما اگر به خوبی استراحت کند و تغذیه شود، احتمالاً کمتر بدخلقی خواهد کرد. هنگام برنامه‌ریزی به این نکته توجه داشته باشید که در سفر با نوزاد ممکن است کارها بیشتر طول بکشد!

لباس اضافی و تعداد زیادی پوشک همراه داشته باشید

وقتی با یک نوزاد سفر می‌کنید، بیش از آنچه فکر می‌کنید به آن نیاز دارید، پوشک و دستمال مرطوب بیاورید. کیسه‌های پلاستیکی را برای نگهداری زباله‌ها تا زمانی که فرصتی برای دور ریختن آن‌ها داشته باشید، به همراه داشته باشید. به علاوه، موارد ضروری مانند شامپو بچه، شامپو بدن، مرطوب‌کننده و… را در برنامه روزانه کودک فراموش نکنید.

اسباب‌بازی‌های نوزادتان را فراموش نکنید

برداشتن وسایل سرگرمی کودک مثل کتاب و اسباب بازی برای سرگرم نگه داشتن آن‌ها بسیار مهم است. ترکیبی از وسایل مورد علاقه کودک را به همراه داشته باشید. همراه داشتن این موارد، زمانی که نوزاد در یک مکان جدید است، می‌تواند کمک زیادی به ایجاد احساس شادی و امنیت کند. کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های جدید می‌تواند به مشغول شدن کودک کمک کند.

غذا و تنقلات بیاورید

این نکته مشخص است که وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها بخش مهمی از هر گردش هستند! نوزاد شما باید از شیر مادر تغذیه کند یا شیر خشک به همراه داشته باشید؛ البته زمانی که کودک شما در حدود 6 ماهگی با مواد غذایی دیگر آشنا شد غذاهای مکمل را فراموش نکنید.

آب و هوا را چک کنید

قبل از حرکت به وضعیت آب و هوا نگاهی بیندازید و بر اساس آن لباس مناسب بردارید. چند لباس اضافی برای دمای خنک‌تر در شب یا لوازم اضافی در صورت بارش باران یا برف در نظر بگیرید. اگر هوا تغییر غیرمنتظره‌ای پیدا کند جوراب‌ها، کاورهای بارانی، یک ژاکت گرم و یک کلاه همگی مفید خواهند بود.

سفر با نوزاد خودرو

وسایل و تجهیزات کودک

برخی وسایل و تجهیزات که در سفر احتمالا مورد نیاز شما و نوزادتان خواهد بود در ادامه آورده شده است:

 • کالسکه مسافرتی: کالسکه ای جمع و جور، سبک و تاشو انتخاب کنید که حمل و نگهداری آن در طول سفر آسان باشد. به دنبال کالسکه‌ای باشید که به اندازه کافی کوچک شود تا در قفسه هواپیما یا صندوق خودرو قرار گیرد.
 • تخت مسافرتی: اگر محل اقامت شما تخت ندارد، یک تخت مسافرتی قابل حمل ببندید تا مطمئن شوید که کودک شما جایی راحت برای خواب دارد.
 • صندلی ماشین: اگر قصد دارید در تعطیلات با ماشین سفر کنید، برای شما مفید است که صندلی ماشین مناسب سفر خود را همراه داشته باشید تا کودکتان را در جاده ایمن نگه دارد.

سفر با هواپیما

پرواز با نوزاد برای والدین چالش‌های خود را دارد ولی با رعایت برخی نکات کلیدی، این تجربه می‌تواند آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر شود.

 • بهتر است ساعات پرواز را با توجه به نظرات و تجربیات والدین دیگر که با نوزاد سفر کرده‌اند، انتخاب کنید.
 • از امکانات هواپیما مثل صندلی‌های خصوصی برای نوزاد و فضای تعویض پوشاک برای راحتی نوزاد استفاده کنید.
 • بسته‌بندی بادقت لوازم ضروری نوزاد از جمله پوشاک اضافی، لوازم بهداشتی، دستمال مرطوب، شیشه شیر و اسباب‌بازی مهم است.
 • به تغذیه کودک خود در حین سفر با هواپیما توجه کنید و موارد لازم را از قبل در نظر بگیرید.
 • با افزایش فشار در هواپیما به دلیل ارتفاع ممکن است گوش نوزاد درد کند. بهتر است در حین پرواز به نوزاد خود شیر دهید؛ زیرا این عمل باعث کاهش فشار بر روی گوش میانی می‌شود.

سفر با قطار

سفر با قطار می‌تواند یک تجربه دلپذیر برای والدینی که نوزاد دارند، باشد. یکی از مزایای اصلی سفر با قطار، فضای بزرگ‌تر و آرام‌تری است که برای راحتی نوزاد و والدین مناسب است. اما برای یک سفر خوب با قطار، بهتر است برخی نکات را در نظر بگیرید.

 • سفر با قطار زمان‌بر است و به همین دلیل سفر را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که کودکتان بهترین حالت را دارد.
 • به امکانات و فضاهایی که برای نوزادان و کودکان در قطار پیشبینی شده است، توجه کنید.
 • مثل تمام مسافرت‌ها لوازم ضروری نوزاد مثل پوشاک اضافی، لباس مناسب برای کودک، لوازم بهداشتی و اسباب‌بازی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند.
مسافرت با نوزاد در هواپیما

سفر با اتوبوس

اتوبوس یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین وسایل نقلیه برای مسافرت است. رعایت نکات لازم در این نوع از سفر می‌تواند هم به والدین هم به کودکشان در سفری دلپذیر کمک کند.

 • برای نوزاد خود در صورت امکان صندلی جدا در نظر بگیرید تا بتوانید او را به خوبی ایمن کنید.
 • تعویض پوشک در اتوبوس یک چالش است پس برای این مورد نیز آمادگی لازم را داشته باشید.
 • رانندگان اتوبوس معمولاً در مسیر توقف می‌کنند تا مسافران بتوانند کمی استراحت کنند. اگر به توقف نیاز دارید، شخصاً با راننده صحبت کنید و وضعیت را توضیح دهید تا سفر هم برای شما و هم برای هم‌سفرانتان به خوبی پیش برود.
 • به دمای هوا توجه کنید. معمولاً دمای داخل اتوبوس با بیرون تفاوت زیادی دارد؛ پس مراقب باشید تغییر دما موجب بیماری شما و کودکتان نشود. پیش‌بینی این موضوع و تهیه لباس‌های مناسب هر فصل و دما می‌تواند به شما کمک کند.
 • همراه‌داشتن پوشک اضافی، غذای کودک و بطری کافی در صورتی که سفر بیشتر از حد انتظار طول بکشد، نیز مهم است.
مسافرت با نوزاد در قطار

سفر با خودروی شخصی

سفر با ماشین شخصی با نوزاد می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد؛ زیرا این امکان را به شما می‌دهد که سفری منعطف با برنامه‌ریزی شخصی داشته باشند.

 • با انتخاب مسیرهایی با امکان توقف مناسب می‌توانید از راحتی و آرامش نوزادتان در طول سفر اطمینان حاصل کنید.
 • لوازم ضروری نوزاد مثل پوشک اضافی، لوازم بهداشتی، داروهای موردنیاز و اسباب‌بازی اهمیت زیادی دارد.
 • درصورتی‌که نوزادتان می‌تواند روی صندلی بنشیند، استفاده از صندلی مخصوص می‌تواند باعث افزایش راحتی و ایمنی او شود.

کلام آخر!

وقتی به تعطیلات نوروز یا تعطیلات تابستان نزدیک می‌شویم، یکی از برنامه‌ها می‌تواند سفر باشد. اگر شما نوزاد یا کودک خردسال دارید ممکن است نگران اتفاقات سفر باشید یا حتی از مسافرت با نوزاد دوری کنید. اما کلید موفقیت در یک سفر کودکتان این است که به خوبی برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید که همه چیزهای ضروری را با خود دارید. سفر به خیر!