سیسمونی, مجله

نوزاد من چی لازم داره؟

وقتی که خانواده‌ها متوجه می‌شوند که چند ماه دیگر یک عضو جدید به آن‌ها اضافه خواهد شد، علاوه بر شادی و هیجانی که در میان آن‌ها به وجود می‌آید کمی هم نگران می‌شوند. اینکه چطور آماده حضور این عضو تازه‌وارد شوند و این قدم نورسیده به چه چیزهایی نیاز دارد از عمده نگرانی‌های پدر و مادر است. پس آماده‌شدن برای به دنیا آمدن یک نوزاد دوست‌داشتنی، به نظر هم هیجان دارد و هم کمی دلهره! اما نگران نباشید. ما در این مطلب به لوازم سیسمونی که نوزاد شما به آن نیاز خواهد داشت اشاره می‌کنیم.

در گذشته حتی لازم نبود بدانید که سیسمونی نوزاد شامل چیست زیرا زحمت خرید لوازم نوزاد معمولاً به عهده مادربزرگ‌ها بود. امروزه اوضاع کمی فرق کرده و احتمالاً شما باید خودتان وسایل نوزاد دلبندتان را تهیه کنید. به همین دلیل شما مثل بسیاری از والدین دیگر می‌خواهید بدانید که چه چیزهایی را برای سیسمونی باید بخرید و چه نکاتی را باید زمان خرید این وسایل در نظر داشته باشید. پس با ما همراه باشید!

فهرست مطالب

سخت نگیرید!

اولین و شاید مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که نباید برای تهیه سیسمونی نوزاد زیاد سخت بگیرید و خودتان را به زحمت بیندازید. شما باید سعی کنید به جای خریدهای غیرضروری، چیزی را که شما و فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارید، تهیه کنید. یک سیسمونی مختصر و مفید خیلی بهتر از یک سیسمونی کامل است که پرشده از لوازمی که شاید حتی یک‌بار هم از آن‌ها استفاده نکنید! بنابراین بهتر است با توجه به شرایط اقتصادی، سعی کنید به‌جای اذیت کردن خودتان، از لحظاتتان در کنار همسر و کودک دلبندتان لذت ببرید. بسیاری از نیازهای کودکتان را می‌توانید به‌تدریج و بعد از تولد او هم مهیا کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که برای سیسمونی چه چیزهایی لازم است، تا به‌عنوان راهنمای خرید سیسمونی از آن استفاده کنید.

پوشک نوزاد

پوشک نوزاد

یکی از اولین و ضروری‌ترین وسایل نوزاد، پوشک است. در روزها و ماه‌های ابتدایی تولد کودکتان، قسمت زیادی از وقت شما، به تعویض پوشک می‌گذرد. برخی از والدین پوشک‌های یک‌بارمصرف را انتخاب می‌کنند و برخی پوشک‌های پارچه‌ای یا کهنۀ بچه را ترجیح می‌دهند. هیچ فرقی نمی‌کند انتخاب شما پوشک باشد یا کهنه، مهم این است که بدانید به‌طور میانگین نوزادان روزانه حدود شش پوشک یا کهنه لازم دارند؛ لذا باید دربارۀ نوع پوشک‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید از قبل تصمیم بگیرید و چند بسته در خانه داشته باشید.

به‌طورکلی لوازمی که برای پوشک کردن کودکتان در خانه و بیرون از خانه به آن‌ها احتیاج دارید شامل موارد زیر است:

به دلیل رشد مداوم، اندازه‌ی پوشک لازم نوزاد در عرض چند هفته تغییر می‌کند و به همین دلیل هرگز پوشک ذخیره نکنید.

تغذیه در سیسمونی نوزاد

غذای نوزاد

یکی دیگر از لوازمی که حضور آن در سیسمونی نوزاد لازم است، وسایل مربوط به تغذیه نوزاد هستند. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌کند، به جز آگاهی به روش‌های درست شیردهی، به چیز خاص دیگری چندان نیاز ندارید. اگر کودکتان از شیرخشک تغدیه می‌کند، نیاز است که درباره‌ی برندهای معتبر این محصول و انواع آن، دفعات و میزان تغذیه با شیر خشک با پزشک مشورت کنید.

شما برای تغذیه نوزاد خود در ماه‌های ابتدایی به لوازم زیر نیاز دارید:

  • شیشه‌ی شیر
  • پارچه‌ی آروغ‌گیر نوزاد
  • دستگاه شیردوش
  • بالش شیردهی
  • انواع سر شیشه در اندازه‌های مختلف
  • ظروف نگهداری شیر مادر

حمام در سیسمونی نوزاد

حمام نوزاد

یکی دیگر از لوازمی که باید برای کودک‌تان در نظر بگیرید، لوازم حمام و وسایل بهداشتی است. البته تا زمانی که بند ناف نوزاد بیفتد نباید او را حمام کنید، بنابراین نیازی به این وسایل تا آن موقع نخواهد بود. به همین علت بود که گفتیم برای خریدن برخی از وسایل نیاز نیست عجله کنید. شما باید صبر کنید تا بند ناف بیفتد و بهبود یابد. تا آن زمان ناحیه پوشک او را به‌خوبی تمیز کرده و اصول مراقبت از بند ناف نوزاد را رعایت کنید. در این مدت می‌توانید با کمک یک لیف نرم، بدن نوزاد را تمیز کنید.

لوازم حمام و وسایل بهداشتی نوزاد شامل موارد زیر است:

خواب در سیسمونی نوزاد

خواب نوزاد

نوزادان می‌توانند هر جایی بخوابند، به شرطی که روی سطح بلندی که امکان افتادن از آن وجود دارد، نباشد و بالش و پتوهای اضافی هم اطرافشان نباشد تا باعث خفگی نوزاد در خواب نشود. اما تزئین اتاق کودکتان یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین اتفاقات دوران پیش از تولد برای شما خواهد بود. شما می‌توانید اتاق‌خواب فرزندتان را با انواعی از لوازم رنگارنگ و جذاب تزئین کنید؛ اما در مورد انتخاب تختخواب و گهواره نوزاد سعی کنید که ساده باشد. گهواره یا تخت مخصوص نوزاد چندان فرقی با هم ندارند، آنچه اهمیت دارد، خوابیدن نوزاد برای شش تا دوازده ماه اول در کنار مادر است.

لوازم اتاق‌خواب نوزاد که می‌توانید در لیست سیسمونی نوزادتان قرار دهید شامل موارد زیر هستند:

پوشاک و لباس در سیسمونی نوزاد

لباس نوزاد

مهم‌ترین تفاوت سیسمونی نوزاد دختر با پسر در هنگام خرید پوشاک نوزاد است، چراکه شما می‌توانید پوشاک متفاوتی را برای نوزاد دختر و پسر خود خریداری کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که نوزاد در هفته‌های اول تولد به لباس‌های فانتزی و گران‌قیمت نیازی ندارد و بهتر است که فقط چند دست لباس راحت، ساده و به‌صرفه‌ی نوزادی تهیه کنید. به اندازه‌ی نیاز لباس بخرید و برای ماه‌های اول بیش از حد خرید نکنید، زیرا کودک شما به سرعت رشد می‌کند و ممکن است بسیاری از لباس‌هایی که برای او خریده‌اید، بلااستفاده بماند.

شما برای چند ماه اول تنها به چند دست لباس برای نوزادتان نیاز خواهید داشت که شامل موارد زیر است:

وسایل حمل‌ونقل در سیسمونی نوزاد

نوزاد در آغوش مادر

نوزادان تمایل دارند که در آغوش گرفته شوند و نوازش شوند اما شما همیشه هم نمی‌توانید آن‌ها را بغل کنید. مخصوصاً برای بیرون بردن نوزاد از خانه، به وسایلی لازم دارید تا به شما از امنیت و راحتی فرزندتان اطمینان دهد.

شما برای حمل‌ونقل نوزاد احتمالاً به لوازم زیر نیاز دارید:

حرف آخر!

همانطور که احتمالاً دیده‌اید، محصولات فراوانی برای نوزادان در بازار وجود دارد که به آسان شدن فرآیند نگهداری از کودک کمک می‌کند؛ اما واقعیت این است که بیشتر آن‌ها جزو نیازهای اساسی محسوب نمی‌شوند. اگرچه خرید هر وسیله برای کودک می‌تواند وسوسه‌انگیز و جذاب باشد، اما به یاد داشته باشید که فرزند شما بیشتر به توجه کافی و پدر و مادری مهربان نیاز دارد و به همان اندازه از تجهیزات ضروری خوشحال خواهد شد. بنابراین اگر در شرف بچه‌دار شدن هستید، اولویت شما باید آگاهی از نحوه‌ی مراقبت از کودک و خرید لوازم ضروری نوزاد باشد. ما در سیسمونی هانا، لوازمی را که برای فرزند شما ضروری و لازم است، با ارزان‌ترین قیمت فراهم کرده‌ایم.

ما در این مطلب سعی کردیم به صورت مختصر، شما را با آنچه که نوزادتان پس از تولد نیاز دارد، آشنا کنیم. در مطالب بعدی با موارد بالا بیشتر آشنا خواهید شد.